אדריכלים מומלצים – כך תבחרו נכון!

ניווט מהיר

יש לא מעט אדריכלים מומלצים בישראל. למעשה, אדריכל הוא בעל המקצוע החשוב ביותר בתהליך של בניית בית. כדי שתדעו איך לבחור אדריכל מקצועי, חשוב קודם כל להבין מה התפקיד של האדריכל והאם אתם באמת צריכים אחד כזה. אז ככה. תפקידו של האדריכל הוא לתכנן את המבנה שלב אחר שלב, הוא אחראי על צורת החלוקה של החללים בתוך הבית. בין אם אתם רוצים לבצע שינוי קונסטרוקטיבי במבנה ובין אם אתם בונים ממש מאפס, אתם צריכים אדריכל. רוב האדריכלים הם גם מעצבי פנים ומחזיקים בתואר אקדמאי.

 

תכנון זה שם המשחק

תכנון אדריכלי כולל בתוכו מגוון רחב של תהליכים. האדריכל צריך לתכנן לא רק את מבנה הבית, אלא גם אל תכניות החשמל, האינסטלציה והוא גם אחראי על העיצוב. כדי שתוכלו לבחור אדריכל שמתאים לצרכים שלכם, מומלץ מאוד לקבל המלצות דרך אנשים שאתם מכירים ואף להסתכל על תיקי עבודות של כמה אדריכלים במקביל. אתם צריכים להרגיש שאתם סומכים על הבן אדם, שיש לו את הניסיון והידע הדרוש, שאתם מתחברים לסגנון שלו ושהוא אכן זמין עבורכם. חשוב להבין שלא בכל תהליך שיפוץ יש צורך באדריכל, אלא שמבצעים בנייה של בית פרטי, מחליטים להרחיב חדרים, מוסיפים חלונות ו/או משפצים או מתכננים מחדש את המבנה. חשוב להכיר בכך כי תפקיד האדריכל הוא גם לדאוג לכל תהליכי בירוקרטיה והיתרים אותם תצטרכו לקבל מהרשות המקומית או העירייה.

 

התמחויות ספציפיות

כמו בעלי מקצוע נוספים אשר מתמחים בתחומים ספיציפיים כמו עורכי דין או רופאים, גם לאדריכלים יש התמחויות שונות. למשל, יש אדריכלים שההתמחות שלהם היא תכנון מרחבים ציבוריים פתוחים ולכן אדריכלים כאלה לא מתאימים לתכנון בתים צמודי קרקע. לכן, לפני שאתם בוחרים אדריכל, מומלץ מאוד לוודא שהוא אכן מחזיק בהתמחות הנדרשת.

 

קבעו כמה פגישות עם אדריכלים מומלצים

מכיוון והאדריכל הוא בעל מקצוע עם תפקידי מפתח חשובים מאוד בהיבט של תכנון בית החלומות שלכם, מומלץ מאוד להתרשם מכמה אדריכלים במקביל. מה שצריך בעצם לעשות, זה לקבוע כמה פגישות בצורה מסודרת עם כמה אדריכלים מקצועיים, העובדים בסמוך לאזור המגורים שלכם (זה חשוב בשל רמת זמינות גבוהה ונוחות להיפגש לאורך כל הפרויקט). בפגישות עצמן, תוכלו לשאול את כל השאלות המקצועיות של האדריכל כמו למשל מהם השלבים בהם הוא עובד, כמה זמן יקח לו לתכנן את הבית ולדאוג לכל ההיתרים, להסתכל על פרויקטים שהוא ביצע לפני כן וכך גם להתרשם. מאוד מומלץ לבדוק את כל נושא המחיר, כלומר מה כולל השירות ועל מה אתם משלמים בפועל. לאחר שתדברו עם 2-4 אדריכלים, בשלב הבא מומלץ ממש לגשת לראות פרויקטים שהאדריכלים האלה תכננו ולהתרשם מהם גם מבפנים וגם מבחוץ.

 

קריטריונים חשובים שכדאי לבחון

לפני שאתם מקבלים החלטה לכאן או לכאן ובוחרים את האדריכל הטוב ביותר עבור הפרויקט, כדאי לקחת בחשבון מגוון רחב של קריטריונים כמו הידע המקצועי של האדריכל, עד כמה אתם מרגישים בנוח לשאול אותו שאלות ולהתנהל מולו מבחינה מקצועית, עד כמה האדריכל זמין עבורכם וכמובן האם אתם מתחברים לסגנון העיצובי של האדריכל. לאחר שתשוו בין כמה אדריכלים ותקחו בחשבון את כל ההיבטים הנ“ל, יהיה לכם הרבה יותר קל לבחור אדריכל בצורה שקולה והגיונית. מדובר בהחלטה קריטית וחשובה שתשפיע על איכות הפרויקט ולכן מומלץ שלא להקל בה ראש. תוכלו לקבל המלצות מאנשים שאתם מכירים או להיעזר ברשת האינטרנט.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: