הערכת שווי ענתיקות – שלא יעבדו עליכם

ניווט מהיר

עליית הגג בבית הישן של ההורים שלכם, או הבוידם של סבתא בבית יכולים להתגלות כמכרי זהב של ממש

יש לכם חללים בבית שלכם או בבית של אחד מקרובי המשפחה שלכם אשר מפוצץ עד אפס מקום? לסבא או לסבתא שלכם יש כמות בלתי נגמרת של ענתיקות בבית שהם מסרבים להיפרד מהם? מדובר בתופעה ממש מוכרת ונפוצה בעולם, אך כדאי לכם לדעת שלחפצים הישנים האלה, ולעתיקות הללו אשר כבר תקופה לא נמצאות בשימוש כלל יכול להיות ערך גבוה, ולעתים אף הם יכולים להיות שווים סכום כסף נכבד מאוד. התופעה של אגרנות היא תופעה מוכרת ונפוצה – אנשים רבים, במיוחד אנשים בני הגיל השלישי אשר אגרו חפצים רבים מתקופות עבר, מפתחים מעין רגש סנטימנטלי ואישי לאותם החפצים והעתיקות שצוברים אצלם בבית המון אבק לאורך זמן. הבעיה מתחילה כאשר אנשים רבים מפתחים רגש לחפצים אשר נמצאים אצלם בבית, אך הם לא מודעים לשווי הגדול של אותם העתיקות, ולערך המוסף שעתיקות אלה יכולות להוות עבור אנשים ומוסדות שלמים.

אילו חפצים ופריטים נכנסים תחת הקטגוריה וההגדרה של ענתיקה?

אם ננסה להגדיר את עולם הענתיקות והעתיקות במשפט אחד, או בהגדרה ספציפית אחת, אזי שכנראה לא נצליח לעמוד במשימה זו. הסיבה לכך הינה שתחום זה הינו תחום רחב מאוד, אשר כולל תחתיו תחומים רבים שונים, וקבוצות ענתיקות שונות ומגוונות. לצורך העניין, מומחי ענתיקות ברחבי המדינה והעולם עשויים להתמחות סוגים ספציפיים של ענתיקות בלבד. כך למשל סוחר ענתיקות בתחום הריהוט העתיק, יהיה אדם אשר מבין ומתעניין בריהוט ישן ובסחר של ריהוט ישן כגון  קניית כלי כסף, ארונות, קנייה של ריהוט לגן ולבית, ועוד נוספים אשר מתקשרים לתחום זה. סוחר הענתיקות יוכל להעריך את המוצר אשר עומד לפניו, וכך דבר ראשון להגדיר אותו בתור אחד מהבאים – פריט וינטג', פריט רטרו, או פריט עתיק. ההגדרה שתינתן לאותו מוצר עתיק, תקבע בסופו של דבר את הערכת החשיבות והמחיר של מוצר זה.

מה ההבדל בין ענתיקות כתחביב לבין אגרנות?

הרבה פעמים אנשים בטוחים כי אלה שאוספים פריטים ישנים וענתיקות, גם נחשבים לאגרנים, אבל זה לא נכון. לא כל איסוף שכזה מעיד על התופעה ולכן חשוב להבין את ההבדל.

אגרנות כמחלה נפשית ועל פתרון תופעת האגרנות באמצעות סוחרי ענתיקות

אגרנות היא מחלת נפש מאובחנת, כאשר כיום ההבנה של תופעת האגרנות, על הסיבות שמובילות אליה, ואפילו פתרונות בתחום הרפואה הנפשית כטיפול באגרנות כבר קיימים. אגרנות היא תופעה נפשית המתייחסת לקשרים אישיים וסנטימנטליים רבים שבני אדם מפתחים לרכוש ולקניין אשר יש בידם, אשר מובילים בסופו של דבר לכך שהאדם אשר סובל מתופעה זו יצבור כמויות בלתי רגילות של רכוש או קניין אשר נצברים אצלו בבית, או בכל מקום אחר. התופעה נחשבת לאגרנות כאשר האגירה של אותם חפצים נהיה אובססיבי וכזה שפוגע גם באדם אשר סובל ממנה אך גם בסביבה החיצונית שלו. סוחרי ענתיקות יכולים לעזור לאנשים אשר סובלים מאגרנות במקרים רבים.

לעומת זאת, כאשר מדובר בתחביב, הכוונה היא לאנשים שמתחברים לענתיקות מהמקום הרגשי, הסנטימנטלי וקשה להם לוותר על אותם פריטים מיוחדים. ניתן להשיג פריטים ישנים ועתיקים במגוון של דרכים ואפילו להפוך להיות אספני ענתיקות כמו למשל בשווקי פשפשים, דרך אספנים אחרים ואפילו במכירות פומביות. יש גם אופציה להשתתף במכירות שמתקיימות ברשת האינטרנט או דרך חנויות אינטרנטיות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: