מתי כדאי לקחת יועץ משכנתאות?

ניווט מהיר

מיהו אדם אשר מגדיר את עצמו בתור יועץ משכנתאות?

בשל העובדה שכיום בשוק העסקי אין רגולציה מסודרת בתחום של יועצי המשכנתאות, בעצם אין היום הסמכה או תעודה חד משמעית וברורה אשר מעניקה לאנשים רשון כלשהו על מנת שיוכל ויהיה רשאי לעסוק בתחום הזה של ייעוץ משכנתאות. בעצם ובשל כך, כל אדם שבעצם רוצה להחליט שהוא יועץ משכנתאות יכול לעשות את זה, ולהתחיל לפרסם את עצמו בתור יועץ משכנתאות ולמכור את שירותי הייעוץ שלו לאנשים שונים במדינה. חשוב לדעת שמקצועות אחרים כגון יועצים פיננסיים, סוכני ביטוח, ונוספים מחויבים להציג ולעבור הסכה מסודרת של המדינה, זאת בשונה מיועצי משכנתאות.

ועל אף שאין כיום הגדרה מסודרת ופורמאלית למי הוא יועץ משכנתאות, במיוחד כאשר מדובר בלקיחה של משכנתא הפוכה, אזי שיועץ המשכנתאות שתבחרו לשכור אמור להיות אדם אשר חייב להכיר את העולם הזה של לקיחת משכנתאות, להיות בעל ניסיון רב בתחום, עליו להיות אדם אשר מבין ומכיר את המסלולים השונים של משכנתאות אשר קיים בעולם, ולהבין כיצד צריך לבנות תכנון נכון מבחינה כלכלית ופיננסית, זאת כאשר הוא אמון על תכנון ובנייה נכונה של מסלול המשכנתא שתבחרו לקחת, כאמור, יועץ המשכנתאות אחראי על השגה עבורכם של עסקת המשכנתא המשתלמת והטובה ביותר עבורכם.

מהם התפקידים השונים של יועצי משכנתאות?

הטעות הרווחת היא כאשר אנשים בטוחים שיועץ משכנתאות הוא אדם שהעיסוק היחידי שלו הוא השגה של ריבית טובה יותר עבור המשכנתא שלכם, ויותר נמוכה בעצם מהריביות השונות שמוצעות לכם על ידי הבנק שלכם. בפועל, מדובר בחלק מזערי ואפילו לא משמעותי מהתפקיד של יועץ איכותי וטוב עבור הצרכים השונים שלכם. להלן הדברים החשובים שיועץ כזה צריך לדאוג לכם אליהם:

  • הבנה של גודל העסקה והאם מדובר בעסקה כדאית עבורכם כאשר אתם עומדים בפני עסקה אשר כוללת מחיר שווה כביכול שהשגתם על דירה לרכישה, ובנוסף על כך אתם לא בטוחים האם ההון העצמי שלכם מאפשר לכם רכישה בטוחה של המשכנתא הנ"ל, אזי שהתפקיד הראשון של היועץ יהיה לברר לכם מבחינה נתונית האם מדובר בעסקה משתלמת עבורכם מכל הבחינות השונות. בעצם היועץ יצטרך בשלב זה להמליץ לכם האם בכלל להיכנס לעסקה שאתם עתידים להיכנס אליה, ולהציג בפניכם אם יש סיכונים גדולים בלקיחת עסקה שכזאת.
  • יועץ המשכנתאות ידאג לבנות הרכב של משכנתאות מותאם אישית עבורכם לאחר ההחלטה לכניסה לעסקה כזו או אחרת, היועץ יישב אתכם על מנת לבנות ולהציג את האסטרטגיה של לקיחת המשכנתאות השונות, איזה סוג וכמה סוגי משכנתא אתם צריכים לקחת.
  • ניהול משא ומתן מול הבנקים לקבלת ריבית טובה יותר בשלב זה יועץ המשכנתאות יהיה מעין קלף מיקוח, כאשר הוא יעשה מאמצים להוציא מהבנק את העסקה הכי טובה עבורכם.

איך תבחרו יועץ מתאים?

כאמור, לקיחת משכנתא היא אחת ההחלטות הכי מורכבות והכי חשובות שאנחנו צפויים לקחת במהלך החיים שלנו. לכן, בחירת יועץ מתאים, אדם אשר משפיע במידה רבה על כל התהליך ואין להקל בכך ראש. מומלץ מאוד לבחור מישהו מומלץ, או כזה שעובד בחברה המתמחה בייעוץ משכנתאות, או כזה שאתם מקבלים עליו המלצות מאנשים מנוסים שעברו את התהליך. חשוב שהאדם מולו אתם עומדים יתנהג מולכם בשקיפות מלאה, שתרגישו בנוח לשאול אותו כל שאלה, שתרגישו שהוא מתנהג בצורה מקצועית מולכם ויש לו כמובן את הידע הדרוש.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: