ממה נוצרות אלרגיות?

ניווט מהיר

אלרגיות הן למעשה תגובה יתרה של המערכת החיסונית בגוף שלנו, תגובה יתר כנגד חומרים אשר לא מהווים בכלל איום אפשרי על הגוף שלנו. כך למעשה, הגוף שלנו משקיע אנרגיה רבה במלחמה שלא כצורך. מה הם הגורמים השונים לאלרגיה? מה הם התסמינים הניכרים? וכיצד נהוג כיום לטפל באנשים שחווים אלרגיות שונות? כל זאת ועוד, בשורות הבאות שלפניכם.

מה זה אלרגיה?

כפי שהצלחנו להבין מהשורות הקודמות, אלרגיה מהווה תגובת יתר של הגוף שלנו כנגד חומרים שלא מזיקים לגוף שלנו כלל. התפקיד של המערכת החיסונית שלנו הינו לזהות גורמים בתוך הגוף שלנו, גורמים שעשויים להזיק לגוף שלנו בסופו של דבר – זאת לדוגמת נגיפים שונים, חיידקים, וכיוצא בזאת. לפעמים, המערכת החיסונים שלנו מתבלבלת, והיא תוקפת למעשה חומרים בתוך הגוף שלנו, אשר לא מסכנים את הגוף שלנו בכלל – זאת לדוגמת סוגים שונים של מזונות, עובש, אבק, וכדומה. אלרגיה יכולה להופיע בדרכים רבות, זאת לדוגמת פריחה, חנק, אטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים, ונוספים.

ממה האלרגיה נוצרת?

האלרגיה בגוף שלנו נוצרת למעשה משילובים של גורמים גנטיים תורשתיים, ושל חשיפה שלהם לאלרגנים. בזמן החשיפה הראשונה ביותר לאלרגן, תתקיים התגובה הראשונית של הגוף שלנו לאותו אלרגן. בדרך כלל, התגובה הראשונית תהינה חלשה ומתונה יותר, ובמקרים רבים, אפילו לא נרגיש אותה. לאחר החשיפה הראשונה, הגוף שלנו מייצר זיכרון חיסוני, זיכרון שכזה עשוי לגרום לכך שהחל מהפגישה השנייה של המערכת החיסונית שלנו עם האלרגן, התגובה עשויה להיות חריפה וחמורה הרבה יותר.

מה הם התסמינים השונים של אלרגיות?

התסמינים השונים של אלרגיות הם מגוונים ורבים מאוד. כל תגובה היא שונה באופי שלה, בעוצמה שלה, וכיוצא זאת. כל תגובה עשויה לגרור השפעה שונה על אורח החיים שלנו, ועל כל תסמין של אלרגיה מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה לאלרגיות. נזלת, הפרשות  מהעיניים ומהאוזניים, גירודים, פריחה, כל אלה הם תסמינים אלרגניים ידועים.

איך אפשר לטפל באלרגיות?

יש מגוון דרכים המאפשרות לטפל באלרגיות מסוגים שונים. למעשה, ניתן לטפל באלרגיות הן באמצעות טיפולים השייכים לרפואה הקונבנציונלית כמו תרופות למשל ודרכי מנע, והן באמצעות טיפולים מתחום הרפואה המשלימה. למשל, ניתן למנוע היווצרות של אלרגיות באמצעות נטילת צמחי מרפא מסוימים המכילים קשת רחבה של חומרים פעילים המנטרלים את התהליכים האלרגניים בגוף. גם באמצעות טיפולים כמו דיקור למשל, אפשר למנוע אלרגיות. בנוסף, חשוב להקפיד על כל מיני כללים כמו תזונה נכונה ומאוזנת, כללי היגיינה בסיסיים, שימוש במוצרים איכותיים המתאימים לעור שלכם. גם נטורופתיה, טיפול באמצעות צמחי באך והומאופתיה יכולים לסייע במצבים של אלרגיה. אם אתם יודעים שהתסמינים האלרגניים שלכם מופעים בתקופות מסוימות, מומלץ להקדים תרופה למכה ולבחור את הטיפול הראוי והמתאים לכם ביותר. טיפול מתאים יכול לסייע לשפר את איכות החיים ואף להימנע מהתפרצויות אלרגניות כאלה ואחרות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: